
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1.5 kV |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 9 mm |
| Length | 13 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 9 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Contact Plating | Tin |
| Lead/Base Style | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Schedule B | 8532250020 |
Stock: 1767
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11357
Ext.Price$0.11357
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11357 | $0.11357 |
| 10 | $0.10026 | $1.00260 |
| 50 | $0.08851 | $4.42550 |
| 100 | $0.08079 | $8.07900 |
| 500 | $0.07375 | $36.87500 |
| 1000 | $0.06732 | $67.32000 |
| 3000 | $0.06170 | $185.10000 |
| 5000 | $0.05655 | $282.75000 |
